Hypnos kan hjälpa mot vallningar
Övergångsåldern kan ge många jobbiga symtom – vallningar, torra slemhinnor, nattsvettningar och sömnlöshet. Ny studie visar att hypnos kan lindra klimakteriebesvären. I den första vetenskapliga studien på området visar det sig att hypnos kan reducera antalet vallningar med hela 75% (Dailymail.co.uk).
Studien har gjorts av University of Texas och Baylor University i USA. Man delade upp en samling kvinnor i övergångsåldern i två grupper. Den ena gruppen fick hypnos och den andra gruppen gick i läkarsamtal. Sessionerna pågick fem dagar i veckan under en period på 12 veckor. Utöver detta fick försökspersonerna lyssna på hypnosinspelningar respektive inspelningar med information kring vallningar.
Vallningarna reducerades med upp till 75% för de kvinnor som blev hypnotiserade, medan den andra gruppen som fick information minskade sina vallningar med 13%. Förutom att hypnosen hjälpte mot vallningarna meddelade försökspersonerna att de också sov bättre och upplevde färre besvär i vardagen.
Forskarna är inte säkra på vad förklaringen till hypnosens positiva effekt är, men menar att hypnosen påverkar det parasympatiska nervsystemet som spelar en stor roll när det gäller vallningar.